مراقبت ویژه آی سی یو

واحد مراقبت های ویژه یا ICU یا Intensive Care Unit یکی از واحدهای بیمارستانی است که به بیماران نیازمند مراقبت های ویژه از جمله بیماران سانحه دیده، بیماران مبتلا به عفونت های شدید ریوی و خارج ریوی و بیماران مبتلا به انواع بیماری های ناتوان کننده ی مغز و اعصاب خدمات ارائه می دهد.

این واحد ها زا دیر باز در بیمارستان ها وجود داشته اند و همواره بهترین پرسنل هر بیمارستان و بهترین تجهیزات روز دنیا در این واحدها مورد استفاده قرار می گیرند.

امروزه و با پیشرفت تکنولوژیف بسیاری از ابزار های پیچیده ای که روزگاری تنها در آی سی یو های بسیار پیشرفته مورد استفاده قرار می گرفتند، امکان استفاده در محل های دیگر را نیز پیدا کرده اند.

به عنوان مثال دستگاه های تنفس مصنوعی و یا ونتیلاتور که زمانی تنها در بیمارستان ها مورد استفاده قرار می گرفتند امروزه دارای نسخه های قابل حمل و سیار هستند.

ظهور این امکانات جدید باعث شده است که روز به روز نیاز به تخت های مراقبت های ویژه در بیمارستان ها کمتر شود و امروزه می توان بسیاری از خدماتی را که زمانی تنها در بخش های مراقبت ویژه مقدور بود، در خانه نیز انجام داد.

بر این اساس مرکز پزشکی، پرستاری در منزل سوژین به عنوان اولین مرکز مراقبت در منزل استان کردستان و ارائه دهنده ی خدماتی نظیر ویزیت پزشک در سنندج، مراقبت پرستاری در منزل در سنندج و بسیاری خدمات دیگر، از بدو تاسیس یا تهیه امکانات به روز و مجهز و همچنین استفاده از نیروهای با سابقه ی بخش مراقبت های ویژه بیمارستان های سنندج، امکان ارائه این خدمات به بیماران نیازمند مراقبت ویژه در منزل را ارائه کرده است.

مرکز مراقبت در منزل سوژین تاکنون در طول 5 سال خدمت رسانی خود توانسته است بیش از 300 بیمار نیازمند مراقبت های ویژه آی سی یو را درمان کند.