خدمات گفتاردرمانی در منزل شهر سنندج

هزینه، مزایا و خدمات گفتاردرمانی در منزل سوژین

خدمات گفتاردرمانی در منزل سوژین

مرکز پزشکی پرستاری سوژین در سنندج، بزرگترین مرکز مراقبت های پزشکی پرستاری در منزل در استان کردستان است که از سال ۹۵ آغاز به کار نموده است. همچنین سوژین یکی از بزرگترین مراکز مراقبت در منزل در کشور است که تمامی خدمات پزشکی و بهداشتی، از خدمات معمول پرستاری، تا سونوگرافی در منزل، آزمایش در منزل، ویزیت پزشک عمومی، ویزیت پزشک متخصص و خدمات مامایی را ارائه می نماید. واحد گفتار درمانی در منزل در سنندج، از مرداد ۱۴۰۱ با تمام توان فعالیت خود را آغاز نموده است.

ارزیابی بیمار و تشخیص صحیح بیماری آنان مهمترین جزء درمان در گفتاردرمانی است. اگر ارزیابی صحیح انجام شود و بیماری به درستی تشخیص داده شود، درمان و بهبودی بیمار بسیار آسان تر پیش خواهد رفت. در بخش گفتاردرمانی سوژین ابتدا مدیر واحد گفتاردرمانی و پزشک معالج به بررسی بیماران می پردازند و با تعیین برنامه درمان، مراحل درمان به ترتیب آغاز می گردد.


گفتار درمانی در منزل سنندج

گفتاردرمانی یکی از شاخه های توانبخشی است که به درمان مشکلات مرتبط با گفتار، زبان و بلع می پردازد. گفتاردرمانی در منزل، به معنی ارائه خدمات گفتاردرمانی توسط گفتاردرمانگر در منزل و یا محل اقامت بیمار می باشد. گفتاردرمانی از لحاظ زمانی، یک فرآیند زمان بر است که نیازمند صبر و حوصله از طرف بیمار و خانواده است. اختلالات گفتار و زبان بسیار گسترده و متنوع است و بنابراین با روش های مختلفی درمان می شود. از جمله مهمترین اختلالاتی که نیازمند گفتاردرمانی است موارد زیر می باشد:

 • تاخیر در تکلم کودکان: مشکلات گفتار، مانند دیرحرف زدن از مشکلات شایعی هستند که کودکان به آن دچار می شوند و درمان آن توسط گفتاردرمانگرها انجام می شود.
 • لکنت زبان: لکنت زبان شایع ترین اختلال گفتاری می باشد و اغلب در کودکان دیده می شود. همچنین امکان بروز ناگهانی لکنت زبان در افراد بزرگسال نیز وجود دارد و درمان این اختلالات توسط گفتاردرمانگران حرفه ای ممکن است.
 • اختلالات گفتار در کودکان مبتلا به اتیسم: گفتاردرمانی در اتیسم با هدف بهبود گفتار و برقراری ارتباط اجتماعی  از طرف کودک با اطرافیان انجام می شود.
 • اختلالات گفتار در مبتلایان به سکته مغزی: سکته مغزی یکی از شایع ترین بیماری هایی است که در اثر عوارض خونرسانی مغی رخ می دهد. گفتاردرمانی یکی از ضروری ترین اقدامات درمانی و توانبخشی برای بهبود عوارض سکته مغزی می باشد.
 • اختلالات گفتار در مبتلایان به فلج مغزی: مشکلات گفتاری از اختلالات شایع در کودکان مبتلا به فلج مغزی است، لذا گفتاردرمانی و به خصوص گفتار درمانی در منزل، به عنوان بخش مهمی از برنامه توانبخشی این کودکان شناخته می شود.
 • گفتاردرمانی در آفازی (زبان پریشی): آفازی اختلالی است که به دلیل آسیب مغزی در اثر حوادثی مانند سکته مغزی رخ می دهد و سبب ناتوانی بیمار در بیان گفتار و درک گفتار دیگران می شود. گفتاردرمانی می تواند در بازیابی توان این بیماران در گفتار بسیار کمک کننده باشد.
 • اختلالات تلفظ: اختلال تلفظ عارضه شایعی است که خصوصا در کودکان رخ می دهد. این اختلال به معنی شرایطی است که بیمار نمی تواند صداها ، هجاها و کلمات را بطور صحیح تلفظ کند. بیماری که دچار این اختلال است با گفتاردرمانی می تواند درجاتی از بهبود نسبی را حاصل نماید.
 • گفتار درمانی در آپراکسی: آپراکسی نوعی اختلال گفتاری است که با ناتوانی شخص در صحبت کردن بطور صحیح مشخص می شود. فرد مبتلا به این بیماری شرایط لازم برای صحبت کردن را ندارد و برای گفتگوی صحیح و روان دچار مشکل است ، بگونه ای که تمایلی برای حرف زدن با اطرافیان ندارد.
 • گفتار درمانی در اختلال بلع: اختلال بلع به هرنوع مشکل در خوردن مواد غذایی و نوشیدن مایعات گفته می شود و در صورتی که در زمان مناسب تحت درمان قرار نگیرد می تواند خطر ابتلا به آسپیراسیون و پنومونی (عفونت سیستم تنفسی و عفونت ریه) را افزایش دهد. گفتار درمانگران می توانند با انجام تمرینات علمی و برنامه ریزی شده به تدریج به بیماران مبتلا به اختلال بلع کمک نمایند.
 • گفتار درمانی در اختلال صوت: اختلالات صوت یکی از عارضه های شایع گفتاری هستند که علل و عوامل مختلفی در بروز آن نقش دارند. گفتار درمانگران با شناخت اینکه در چه مرحله ای اختلالات فوق رخ داده است، می توانند به بهبود این بیمارن کمک کنند.
 • گفتار درمانی در مبتلایان به شکاف کام: شکاف کام یک اختلال مادرزادی است که در آن کودکان با نقص های ساختاری در لب به دنیا می آیند. گفتاردرمانی در شکاف کام برای بهبود وضعیت تکلم در این کودکان و کاهش عوارض آن ضروری است. با انجام این تمرینات، گفتار درمانی در منزل می توان روند بهبودی و کاهش عوارض ناشی از این ناهنجاری مادرزادی را واضحا کاهش دهد.

 

مزایای گفتار درمانی 

گفتاردرمانی در منزل که امروزه در سنندج توسط مرکز پزشکی پرستاری سوژین انجام می شود، دارای مزیت‌های زیادی است. در این بخش به برخی از مزیت های گفتاردرمانی در منزل در سنندج اشاره می کنیم:

۱) شما می توانید وقت جلسات را در زمان های آزاد خود تعیین کنید و نه در زمان های آزاد کلینیک

۲) درمان جو می تواند محلی مناسب و مطلوب را برای خود انتخاب کند. محلی که از نظر راحتی، خصوصی بودن، روشنایی، ساکت بودن و دمای مناسب مطلوب باشد و دیگر نیازی به رفت‌وآمد تا درمانگاه گفتاردرمانی نخواهد بود.

۳) بیمار می تواند بعد از جلسات درمانی استراحت کند و به بدن خود فرصت ریکاوری بدهد.

۴) زمانی که گفتاردرمانگر به خانه شما می‌آید، همراهان بیمار می توانند به درمان بیمار کمک کنند.

۵) بستگان بیمار می توانند در فعالیت متخصص گفتاردرمانی برای اقدامات بعدی آموزش بینند.

 

هزینه گفتاردرمانی در منزل

مراکز گفتاردرمانی متعددی در سنندج وجود دارد که خدمات بس متنوعی مانند گفتار درمانی در فلج مغزی، گفتاردرمانی در لکنت، گفتاردرمانی در اوتیسم، گفتاردرمانی در تاخیر تکلم، گفتاردرمانی در سکته مغزی، گفتاردرمانی در آفازی ( گفتار درمانی در زبان پریشی )، اختلالات تلفظ، گفتار درمانی در مبتلایان به شکاف کام، گفتار درمانی در اختلال صوت، گفتار درمانی در اختلال بلع و گفتار درمانی در آپراکسی ارائه می کنند.

هزینه گفتاردرمانی بنابر خدماتی که بیمار دریافت می کند متفاوت است. بر این اساس تعرفه هرجلسه گفتاردرمانی در منزل از ۳۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار تومان متفاوت است. از سویی ممکن است برای برخی از بیماران نیازمند خدمات گفتاردرمانی تحت پوشش بیمه نباشد یا محدودیت‌های سقف پرداخت بیمه‌ای پرداخت هزینه ها را برای آنها سخت کند. از این رو تمامی این عوامل می توانند باعث تغییر هزینه های گفتاردرمانی در منزل شود. با این وجود، تمامی تعرفه های گفتاردرمانی به صورت سالانه توسط ستاد نظارت بر تعرفه های پزشکی اعلام می گردد. برای دریافت تعرفه های گفتاردرمانی و مشاوره، با شماره‌ی ۰۸۷۳۳۲۸۷۷۸۹ تماس حاصل فرمایید.

از حقوق مشتریان و بیماران این است که قسمتی از هزینه را با ارائه فاکتور و یا گواهی بیمه با مهر مرکز پزشکی پرستاری سوژین از بیمه‌های تأمین اجتماعی و سایر بیمه‌ها دریافت کنند. مرکز سوژین، تمامی همکاری ها از جمله صدور فاکتور معتبر و نوشتن نسخه، در راستای دریافت هزینه های بیماران را ارئه می کند.

 

پرداخت قسطی برای خدمات گفتاردرمانی

مرکز پزشکی، پرستاری سوژین، اولین مرکز مراقبت در منزل استان کردستان است که جهت سهولت ارائه خدمات درمانی بیماران از پرداخت قسطی به صورت چک های میان مدت استفاده می کند. لذا تمامی بیمارانی که به هرنحوی به علت مسائل مالی تصور می کنند که ممکن است از دریافت خدمات درمانی و توانبخشی محروم بمانند می توانند با پرداخت قسطی، تا ۳ برابر طول دوره درمان از خدمات درمانی خود بهره بگیرند. به عنوان مثال اگر فردی در طول ۱ ماه ، ۳ میلیون تومان خدمات دریافت کند، می تواند این ۳ میلیون تومان را به صورت ۳ چک ۱ ماهه پرداخت کند. برای دریافت این خدمات و راهنمایی بیشتر، می توانید به شماره ۰۸۷۳۳۲۸۷۷۸۹ با سوژین تماس حاصل فرمایید. 


گفتاردرمانی توسط خانم

گاهی بیماران خانم که نیازمند گفتاردرمانی هستند به خاطر حساسیت های شخصی و حفظ حریم خصوصی تمایل دارند که گفتاردرمانگران آن ها خانم باشند. به همین علت مرکز سوژین برای ویزیت گفتاردرمانگر در منزل در سنندج از گفتاردرمانگران خانم نیز در تیم خود استفاده می نماید.